Graz 2016. bolji od Ženeve 2015.
Privlačnost švicarskog velegrada uistinu je utjecala na energiju i imidž prošlogodišnjeg nastupa, ali austrijski koncert u ovom slučaju diže ukupni dojam za stepenicu više. To ne vrijedi toliko za sami bend koliko za vidljivo kvalitetniju i veću dvoranu. Pri tome je setlista iz Ženeve bila gotovo identična onoj iz Graza što omogućuje još relevantniju usporedbu. Austrijski Orpheum s balkonom prima oko 1400 ljudi, a konfiguracija i dizajn unutrašnjeg prostora omogućuju puno raskošniju prezentaciju u produkcijskom, ali i muzikalnom smislu. Ako u cijelu priču ukomponiramo poslovično poznatu teatralnost i himničnost zamaskiranih glazbenika to nas neupitno dovodi do zaključka da Ghostu veće dvorane puno bolje sjedaju od manjih klubova.Znajući da bend prije nastupa publiku redovito 'rajca' klasičnom glazbom poput Allegrijevih komada bio bi pun pogodak organizirati njihov koncert u nekoj povećoj crkvi ili dvorcu, pri čemu se opet moram referirati na scene orgija i pozadinske glazbe iz filma Oči širom zatvorene. Takvi elementi prepuni misticizma ne da idu ruku pod ruku jedni s drugima, već se međusobno isprepliću u odličnoj simbiozi.
Grammy, Grammis, Porin…
Odradivši rundu sotonističkog rocka momci iz Ghosta su napustili hladnu Austriju i već dva dana kasnije, 15. veljače, hodali po suncem okupanom Los Angelesu. Povod? Dodjela Grammy nagrada. Premiere Ceremony je takozvani pre-telecast dio Grammya na kojem se dodjeljuje većina nagrada prije finalnog showa rezerviranog uglavnom za pop i inu glazbu. Prekinuvši turneju na nekoliko dana upravo je priznanje za kategoriju Best Metal Performance i simbolički označilo ono što je već dulje vrijeme očito. Ghost više nije bend koji svira za kikiriki i neizostavna komercijalizacija je nešto što im može osigurati daljnji proboj u mainstream, koliko god se to nekima možda ne sviđalo. Tome svakako ne može odmoći sad već konstantno djelovanje različitih kršćanskih organizacija koje bendu suvereno lašte imidž na svakom koraku.No, kao da niti to nije bilo dovoljno, 24. veljače Ghost je po drugi puta pokorio i Grammis nagrade, švedsku verziju Grammya. Kategorija za najbolji hard rock i metal album dodijeljena im je od strane frontmena poznatog ekstremnog black metal sastava Watain što je u potpunosti zagarantiralo da smisao dodjele bude potpun. Skandinavci su već odavno naviknuli na emitiranje kojekakvih sotonskih bendova na nacionalnim televizijama pa niti pojavljivanje Erika Danielssona u ulozi voditelja nije nikakvo čudo. Švedska glazbena industrija generira zavidne profite i zato domaću scenu ne treba smatrati kao nekakav standard ako slučajno krenemo uspoređivati jedan Porin s inozemnim mu ekvivalentima.
Ljeto za švedsku grupu donosi nastupe na velikim festivalima pa ako nemate problema s gledanjem mračnjačkih bendova usred bijela dana Ghost je za sad najavio nama najbliži koncert u sklopu austrijskog događaja Rock In Vienna.