Prijatelji životinja upozorili su kako stanovnici ovoga kraja, kao i većina građana Hrvatske, žele miran i siguran okoliš za sebe i svoju djecu te za životinje za koje skrbe, a ne život ispunjen strepnjom od samovolje lovaca
Prijatelji životinja upozorili su kako stanovnici ovoga kraja, kao i većina građana Hrvatske, žele miran i siguran okoliš za sebe i svoju djecu te za životinje za koje skrbe, a ne život ispunjen strepnjom od samovolje lovaca. Ne žele odgajati djecu uz prizore ljudi s puškama, pucnjavu i ceste okrvavljene od leševa ubijenih životinja.
Zahvaljujući reakcijama stanovnika tog područja i dopisima udruga, Upravni odjel za poljoprivredu i turizam Međimurske županije izvijestio je udrugu Prijatelji životinja o rezultatima sastanka predstavnika lovačkog društva Zec Čakovec, lovozakupaca zajedničkog lovišta XX/118 – Čakovec II, predsjednika i tajnika Lovačkog saveza Međimurske županije, predsjednika Županijske skupštine Međimurske županije i predstavnice Upravnog odjela za poljoprivredu i turizam Međimurske županije. Na sastanku je od lovačkog društva Zec Čakovec zatraženo da na navedenoj površini širine 700 metara ubuduće ne obavlja lov. Međimurska županija ovom odlukom ostvarila je značajan etički pomak u nastojanju da zaštiti svoje građane od ozračja straha i ugroženosti od one skupine građana koji posjeduju oružje te da im osigura mir i sigurnost.
Nažalost, problem lovaca koji ugrožavaju stanovnike i životinje nije vezan samo uz Međimursku županiju, već je prisutan u cijeloj Hrvatskoj. Lov, odnosno korištenje sačme i pucnjava u neposrednoj blizini naselja, ugrožava sigurnost stanovništva i životinja. Osobito su česti slučajevi ubijanja pasa i mačaka, koji se kreću oko kuća, čime lovci opetovano nesankcionirano krše zakone ubijajući kućne ljubimce.
Ozljeđivanje i ubijanje pasa i mačaka od strane lovaca trebalo bi se sankcionirati jednako kao kada to čine ostali građani. Zakon o lovstvu dopušta lovcima 'uklanjanje' pasa i mačaka koji se 'kreću lovištem bez nadzora' (članak 55., stavak 2.), pri čemu 'uklanjanje' nije definirano kao ubijanje, kako to najčešće lovci slobodno interpretiraju. O izgubljenim ili napuštenim psima i mačkama lovci su dužni izvijestiti udruge za zaštitu životinja ili veterinare koji će provjeriti je li životinja mikročipirana i zbrinuti je prema Zakonu o zaštiti životinja, odnosno smjestiti u sklonište i udomiti.
Zakonski propisi jasno nalažu da se lovačka puška ne smije koristiti za ubijanje domaćih i kućnih životinja. Izvan lovišta puška uopće ne smije biti napunjena niti izvan presvlake, no često dolazi do slučajeva teške zlouporabe oružja i posljedično zlostavljanja životinja te maltretiranja građana. Građani svjedoče kako im lovci prijete da će im ubiti pse kada ih žele upozoriti na neprimjereno ponašanje i kršenje zakonskih propisa. Zbog toga su zastrašeni i pokušavaju se ne zamjerati lovcima, iz straha za sebe, članove obitelji i životinje o kojima skrbe.
Svi koji krše zakonske propise jednaki su pred zakonom, pa tako i lovci. Stoga bi dosljedno sankcioniranje samovolje lovaca spriječilo moguće ljudske nesreće, spasilo živote životinja i time pružilo veću sigurnost i mirniji život građanima. Udruga Prijatelji životinja poziva građane da prijavljuju nadležnim institucijama zlostavljanje i ubijanje životinja, osobito od strane lovaca, kako bi prekršitelji zakona dobili jasnu poruku da ih posjedovanje puške ne stavlja iznad zakona, kaže se u priopćenju Prijatelja životinja.